Logo Background RSS

Koç Burcu

 • Koç Burcu

  Koç Burcunun Özellikleri

  21 Mart – 21 Nisan

  Genel Özellikleri :

  Koç burcu Zodyak’ın ilk burclarındandır bu nedenle yeni başlangıçları ve doğumu temsil eder. Koç insanı doğal, saf, içgüdüsel, taze ve hayattan zevk almasını bilen bir yapıdadır. Böylece bir yapı meselesi olarak birlikte olduğu insanları yoran çekingenlik de ona yabancıdır…

  Kova burcu için hayat heyecanlı bir macera anlamındadır. Her şeyden önce hayatın sunduklarını yakalamak ve her yönüyle hayatın tadını çıkarmak isterler..
  Bazıları Koç’ta tipik egoistlik özelliklerinin bulunduğunu düşünürler çünkü o başkalarının kendi hakkında ne düşündüğünü, hareketlerinin onaylanıp onaylanmadığını öğrenmeye çalışmaz.. Başkalarının onu bildiğinden şaşırtmasına izin vermezler. Koç yaşamın her anında daimi bir meydan okuma görür. Koç insanı kendisini cesareti bireysel inisiyatifi ve enerjisi ile tanıtır. Diğer yandan bunlar onun doğuştan gelen önderlik özelliklerden biridir.. Bunlar yalnız hareket etme olarak da anlaşılabilir aslında Koçlar her koşulda çok rahat yaşayabilirler…

  Koç insanı anlık tepkiler gösterir bütün cesareti, enerji ve yaratıcılığı anlık bir meydan okumadır. Bu nedenle hiçbir şeyden çözülmemiş sorunlar kadar nefret etmez. Uzun süre çabalaması gerektiğinde sık sık tahammülünü kaybeder.. Böylece aslında uğrunda bütün gücünü harcadığı bir şeye gerçekten ulaşmak istemediği izlenimi yaratırlar.

  Son karar adımını atmakta tereddüt eder. Büyük amaçları, Koç’u gerçekte sadece global olarak ilgilendirir. Küçük detaylar, ufak tefek noktalar ona dehşet verir.

  Koçlar ıvır zıvır ile uğraşmayı başkalarına bırakır ve ayının postu paylaşılmadan yeniden ava çıkarlar. Devamlı yenilik peşinde olma dürtüsünü hayat boyu bastıramazlar, aksi halde kişiliklerini kaybederler. Açıklık ve dürüstlükleriyle ara sıra diğer insanları yaralarlar. Aslında yaralama düşüncesi akıllarından bile geçmez.

  Koç insanları, bazılarının bakış açısına göre kader tarafından korunurlar. Çünkü kozmik sistemimizde hayat veren ve hayatı koruyan Güneş, en büyük etkisini bu burçta gösterir..

  Koç doğallığını, kendine hiçbir sınır koymamasına ve koydurmamasına borçludur. Koç insanları, küstahlık içeren davranışlar gösteren kişileri, açık ve arkadaş canlısı olmasına rağmen yanına yaklaştırmaz; bunlar pek küstahlık sayılmasa da. Koç’un yanına yaklaşıp kartlarına bakmaya cesaret eden kişi, mantığının soğukluğunu ve keskinliğini hisseder, sınır dışına sürülür…

  Kendisini sınırlanmış ve başarısı engellenmiş hissettiği anda, Koçun içindeki savaşçı tabiat, birdenbire canlanır. Diğer yandan Koç toleranslı ve birine analık edebileceği zaman yardımseverdir. Bir Koç’a bir şeyi beğendirmeye çalışmak, zor ve yorucu bir iştir. Bununla birlikte Koç’un yardımseverliğini reddettiğinizde, karşınızda yaralanmış ve hayal kırıklığına uğramış bir insan bulursunuz. Çünkü, aldırmaz görünmesine rağmen, o aşırı derecede hassas ve duygusaldır. Paylaşma ve yardım teklifinin reddi durumunda tepkisi depresif bir halde içe dönme olabilir, fakat kendini ilkel bir öfke ve kızgın bir hava içine sokar. Ama bu durumundan çabuk kurtulur. Yeni bir yardım önerisi sunar, böylece Koç’ların yeni bir özelliği ortaya çıkar: Hastalık derecesinde sabırsızlık..

  Koç insanları, genelde dış görünüşten de kolayca tanınabilirler. Çalı gibi burunlarına kadar uzanan kaşları ve bariz yüz hatlarıyla bir Koç’u düşünmek için fantaziye gerek yoktur…

  Gerçekten de Zodyak’taki Koç’ların, kavga meraklısı Koç’larla çok ortak noktaları vardır… Başlarını eğer ve hiçbir uyarıda bulunmadan saldırırlar. Kesinlikle etkili olan bu taktiğin bazen acı verdiğini, özellikle de başlarının çok yandığını dikkate almazlar. Zaten alsalardı, Koç olamazlardı. Koç, er yada geç yüzünden veya kafasından yaralanırsa şaşırmayın. Onun dış görünüşü, yukarıda anlatıldığı gibi saldırıya hazır bir Koç gibidir; baş önde, tıpkı bir yayın kirişi gibi gergin.

  TEMEL ÖZELLİKLER

  Yönetici Yıldızınız: Mars (Çekicilik, savaş temsilcisi)
  Grubunuz: Ateş, pozitif
  Burcunuzun cinsiyeti: Erkek
  Üstün yeteneğiniz: Canlılık ve hareket
  Özelliğiniz: Yeni girişimler, cesaret ve atılganlık
  Emeliniz: Öncülük, liderlik, yol göstericilik
  Amacınız: Başarı ve zafer
  Yenmeniz gereken huyunuz: Sabırsızlık
  Uğurlu gününüz: Salı
  Uğurlu sayılarınız: 6, 9, 15, 343, 2618
  Uğurlu renkleriniz: Kan kırmızısı, nar çiçeği
  Uğurlu taşınız: Pırlanta
  Uğurlu çicekleriniz: Lale, papatya
  Uğurlu kokularınız: Manolya, lavanta, ıtır
  Hoşlandığınız müzik: Hızlı tempolu parçalar ve marşlar
  Olası hastalıklarınız: Baş ve böbrek hastalıkları, yanıklar
  Çok iyi anlaştığınız burçlar: Aslan, Yay
  İyi anlaştığınız burçlar: Boğa, İkizler, Kova, Balık
  Kötü anlaştığınız burçlar: Yengeç, Terazi, Oğlak
  Ne iyi ne kötü: Başak, Akrep
  Başarılı olacağınız meslekler: Yöneticilik, organizatörlük, endüstri, mühendislik, politika, işletemecilik, eleştirmenlik, komutanlık, operatör, demir ve çelik işleri, makine, mizah ve fıkra yazarlıgı, ressamlık, parfüm işleri, müzik, artist, kimyacı, konfeksiyonculuk.
  Burcun ünlüleri: Zeki Alasya, Dr. Yıldırım Aktuna, Descartes, Yüksel Uzel, Johann Sebastian Bach, Marlon Brando, Fatih Sultan Mehmet, Neşe Karaböcek, Ömer Şerif, Tenesse Williams, Sakıp Sabancı, Vincent Van Gogh, Charlie Chaplin…